Grafik (Resim) Şifreler Pratikte Kullanılmıyor (Mu?)

Önceki yıllarda grafik şifreler konusundaki makalelerimizi değerlendiren bazı hakemlerin şöyle bir yorumu oluyordu: Grafik şifreler akademik dünyada üzerinde epey çalışılmış ama pratikte uygulama şansı bulamamış bir tekniktir.

Bu yoruma karşın akademik bir yayını pratikte o an uygulanma/uygulanmama  ile ilintilendirmek ne derece doğrudur? Araştırma lablarında ortaya konulmuş en parlak fikirlerin bile günlük hayata yansımaları ortalama 15-20 sene sürmez mi? vb. argümanlar getirilebilir ama bu konu bu yazının konusu değil. Bu yazıda daha somut bazı bilgileri kısaca paylaşmak istiyorum.

Önce Android Pattern Lock ile tanıştık günlük hayatta grafik şifrelerle. Şimdi de Windows’un en yeni sürümü olacak Windows 8’de grafik şifrelerin kullanılacağı söyleniyor.

Fakat bu iki örnekte de İnternette kullanmaya uygun yöntemler değil mevzu bahis olan. Çünkü parola uzayı (password space) bu iki yöntemde de oldukça düşük. Acaba grafik şifreleri İnternette de kullanmaya ne zaman başlayacağız? İnternet kullanımını amaçlayan bir öneri için şu çalışmamıza bakmak isteyebilirsiniz.