Genç Araştırmacılara Tavsiyeler (2): Niye “Güvenlik” Konusunda Çalışmalısınız?

Yaklaşık iki yıl önce genç araştırmacılara tavsiye içeren bir blog yazısı kaleme almıştım. Bu yazı ile ilgili bu blogda olmasa da başka kanallardan çok olumlu geri bildirimler oldu. Benzer şekilde bu sefer “niye güvenlik konusunda çalışmalısınız?” konusu hakkında birkaç söz söylemek istiyorum.
Duyanlar duymuştur. İçlerinde bir Türk akademisyenin de olduğu bir grup VW tarafından da kullanılan araba kilitlerini nasıl kırdıklarını Usenix Security sempozyumunda tam sunacaklardı ki İngiltere mahkemeleri tarafından yayınlarına ve konuşma yapmalarına yasak konuldu.
Sorumlu Açığa Çıkarma (Responsiple disclosure) güvenlikte çok tartışılan bir konu. İyi niyetli Türk hackeri haberini hatırlayalım. Ben oralara girmeyeceğim şimdilik. Ama şöyle bir düşünüyorum da (hatam varsa düzeltin) en azından bilgisayar bilimleri alanında güvenlik dışındaki bir  konudaki bir konuşmanın mahkeme kararı ile durdurulması çok akla yakın gözükmüyor. Bu öncelik sadece güvenlik araştırmacılarına verilmiş gibi! Daha Türkçe ifade ile, güvenlik alanında çalışırsanız yapmış olduğunuz araştırmaların sosyal etkileri ve yankıları çok geniş olabiliyor. Bir arkadaşın kulakları çınlasın, “şöyle ses getirecek bir çalışma yapmak istiyorum” diyen genç arkadaşlara güvenlik konusunu hararetle tavsiye ediyorum.