SecurifyID ile Dropbox Üzerinde İki Faktörlü Doğrulama (2fa) Kullanımı

İki faktörlü doğrulama (2fa), İstediğiniz servise kullanıcı adı ve şifre dışında ekstra güvenlik sağlaması amacıyla geliştirilmiş bir sistemdir. Günümüzde kullanıcıların büyük bir kısmı zayıf parola kullanmaktadır. Zayıf parola kullanımı güvenlik zaafiyetlerine sebep olmakta ve kullanıcıların özel bilgilerinin kötü niyetli kişilerin eline geçmesine olanak tanımaktadır. Güçlü bir parola kullansanız bile hesaplarınıza yönelik birçok gelişmiş saldırı yöntemi mevcuttur. İki faktörlü kimlik doğrulama sayesinde parolanızın ele geçirilmesi durumunda bile saldırganlar hesabınıza ve özel bilgilerinize erişemeyecektir. SecurifyID kullanarak Dropbox hesabınızda iki faktörlü doğrulamayı etkinleştirebilmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:
1. Adım: Anasayfa üzerinde sağ üstte bulunan profil simgesine daha sonra açılan pencere içerisinde bulunan “Settings” şeçeneğine tıklayınız.
2fa_dropbox
2. Adım: Yukarıda bulunan “Security” sekmesine tıklayınız.
3. Adım: Açılan ekran üzerinde bulunan “Two-step verification” seçeneğini aktif hale getiriniz.
4. Adım: Açılan pencere üzerinde “Get Started” butonuna tıklayınız ve şifrenizi giriniz.
5. Adım: Önce “Use a mobile app” seçeneğine daha sonra “Next” butonuna tıklayınız.
6. Adım: Uygulamamızla eşleştirmeniz için QR kodu belirecek. QR kodunu taratmak için telefonunuzdan SecurifyID uygulamasını açın.
2fa_dropbox6
Son Adım: SecurifyID uygulamasını açtıktan sonra sağ  altta bulunan “+” işaretine tıklayın ve QR kodunu tarayın.
scanQR
QR kodunu taradıktan sonra zaman bazlı tek seferlik çevrimiçi şifreniz kullanıma hazır hale gelir.
2fa otp
 Artık Dropbox hesabınız 2 faktörlü yetkilendirme ile çalışmaktadır. Dropbox hesabınıza ulaşmak için kullanıcı adı ve şifrenizi girdikten sonra SecurifyID uygulamasındaki tek kullanımlık çevrimiçi şifrenizide girmeniz gerekmektedir.