SecurifyID ile Facebook Üzerinde İki Faktörlü Doğrulama (2fa) Kullanımı

İki faktörlü doğrulama (2fa), İstediğiniz servise kullanıcı adı ve şifre dışında ekstra güvenlik sağlaması amacıyla geliştirilmiş bir sistemdir. Günümüzde kullanıcıların büyük bir kısmı zayıf parola kullanmaktadır. Zayıf parola kullanımı güvenlik zaafiyetlerine sebep olmakta ve kullanıcıların özel bilgilerinin kötü niyetli kişilerin eline geçmesine olanak tanımaktadır. Güçlü bir parola kullansanız bile hesaplarınıza yönelik birçok gelişmiş saldırı yöntemi mevcuttur. İki faktörlü kimlik doğrulama sayesinde parolanızın ele geçirilmesi durumunda bile saldırganlar hesabınıza ve özel bilgilerinize erişemeyecektir. SecurifyID kullanarak Facebook hesabınızda iki faktörlü doğrulamayı etkinleştirebilmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:
1. Adım: Anasayfa üzerinde önce sağ üst kısımda bulunan ok simgesine, daha sonra açılan ekran üzerinde “Ayarlar ve Gizlilik” seçeneğine tıklayınız.
2. Adım: Gelen ekran üzerinde sol menüden “Güvenlik ve Giriş” seçeneğine, daha sonra sayfanın alt kısmındaki “İki faktörlü kimlik doğrulaması kullan” seçeneğinin sağ tarafında bulunan düzenle butonuna tıklayınız.
2fa_facebook2
3. Adım: Gelen ekran üzerinde “ Kimlik Doğrulama Uygulaması Kullan” butonuna tıklayınız.
4. Adım: Uygulamamızla eşleştirmeniz için QR kodu belirecek. QR kodunu taratmak için telefonunuzdan SecurifyID uygulamasını açın.
Son Adım: SecurifyID uygulamasını açtıktan sonra sağ  altta bulunan “+” işaretine tıklayın ve QR kodunu tarayın.
scanQR
QR kodunu taradıktan sonra zaman bazlı tek seferlik çevrimiçi şifreniz kullanıma hazır hale gelir.
2fa otp
 Artık Facebook hesabınız 2 faktörlü yetkilendirme ile çalışmaktadır. Facebook hesabınıza ulaşmak için kullanıcı adı ve şifrenizi girdikten sonra SecurifyID uygulamasındaki tek kullanımlık çevrimiçi şifrenizide girmeniz gerekmektedir.
2fa_facebook4