SecurifyID ile Github Üzerinde İki Faktörlü Doğrulama (2fa) Kullanımı

İki faktörlü doğrulama (2fa), İstediğiniz servise kullanıcı adı ve şifre dışında ekstra güvenlik sağlaması amacıyla geliştirilmiş bir sistemdir. Günümüzde kullanıcıların büyük bir kısmı zayıf parola kullanmaktadır. Zayıf parola kullanımı güvenlik zaafiyetlerine sebep olmakta ve kullanıcıların özel bilgilerinin kötü niyetli kişilerin eline geçmesine olanak tanımaktadır. Güçlü bir parola kullansanız bile hesaplarınıza yönelik birçok gelişmiş saldırı yöntemi mevcuttur. İki faktörlü kimlik doğrulama sayesinde parolanızın ele geçirilmesi durumunda bile saldırganlar hesabınıza ve özel bilgilerinize erişemeyecektir. SecurifyID kullanarak Github hesabınızda iki faktörlü doğrulamayı etkinleştirebilmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:
1. Adım: Anasayfa üzerinde bulunan profil simgesine, daha sonra “Settings” seçeneğine tıklayınız.
2. Adım: Açılan sayfa üzerinde “Security” sekmesine tıklayınız.
2fa_github2
3. Adım: Açılan sayfanın alt tarafında bulunan “ Enable two-factor authentication” butonuna tıklayınız.
4. Adım: Açılan sayfanın alt tarafında bulunan “ Set up using an app” butonuna tıklayınız.
5. Adım: Github, iki faktörlü kimlik doğrulaması sırasında sorun yaşamanız durumunda, hesabınızı kurtarabilmeniz için kodlar üretir. Bu yüzden bir sonraki sayfada verilen kodları indirin, yazdırın ya da kopyalayın.
2fa_github5
6. Adım: Uygulamamızla eşleştirmeniz için QR kodu belirecek. QR kodunu taratmak için telefonunuzdan SecurifyID uygulamasını açın.
Son Adım: SecurifyID uygulamasını açtıktan sonra sağ  altta bulunan “+” işaretine tıklayın ve QR kodunu tarayın.
scanQR
QR kodunu taradıktan sonra zaman bazlı tek seferlik çevrimiçi şifreniz kullanıma hazır hale gelir.
2fa otp
 Artık Github hesabınız 2 faktörlü yetkilendirme ile çalışmaktadır. Github hesabınıza ulaşmak için kullanıcı adı ve şifrenizi girdikten sonra SecurifyID uygulamasındaki tek kullanımlık çevrimiçi şifrenizide girmeniz gerekmektedir.
2fa_github7