SecurifyID ile Youtube Üzerinde İki Faktörlü Doğrulama (2fa) Kullanımı

İki faktörlü doğrulama (2fa), İstediğiniz servise kullanıcı adı ve şifre dışında ekstra güvenlik sağlaması amacıyla geliştirilmiş bir sistemdir. Günümüzde kullanıcıların büyük bir kısmı zayıf parola kullanmaktadır. Zayıf parola kullanımı güvenlik zaafiyetlerine sebep olmakta ve kullanıcıların özel bilgilerinin kötü niyetli kişilerin eline geçmesine olanak tanımaktadır. Güçlü bir parola kullansanız bile hesaplarınıza yönelik birçok gelişmiş saldırı yöntemi mevcuttur. İki faktörlü kimlik doğrulama sayesinde parolanızın ele geçirilmesi durumunda bile saldırganlar hesabınıza ve özel bilgilerinize erişemeyecektir. Youtube'a Google hesabınızla bağlandığınız için Google hesabınız üzerinde 2 faktörlü doğrulamayı aktifleştirmeniz gerekmektedir. SecurifyID kullanarak Google hesabınızda iki faktörlü doğrulamayı etkinleştirebilmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:
1. Adım: Google Chrome’u açın ve sağ üstte bulunan Google hesabınıza tıklayın. açılan panelde “Google Hesabınızı Yönetin” seçeneğine tıklayın.
2fa_google
2. Adım: Sol üst menüdeki “Güvenlik” seçeneğine tıklayınız.
2fa_google2
3. Adım: “Google’da oturum açma” bölümünde bulunan “2 Adımlı Doğrulama” bölümünü seçiniz.
4. Adım: Sağ altta bulunan “Başlayın” butonuna tıklayınız.
5. Adım: Şifrenizi girin ve “İleri” butonuna tıklayın.
2fa_google5
6. Adım: Telefon numaranızı girin ve “Sonraki” seçeneğine tıklayın. Sonraki sayfada telefonunuza gelen kodu girin ve iki adımlı doğrulamayı açın.
2fa_google6
7. Adım: Açılan sayfada “Google Authenticator Uygulaması” bölümündeki “”Kur” seçeneğine tıklayınız.
8. Adım: Uygulamamızla eşleştirmeniz için QR kodu belirecek. QR kodunu taratmak için telefonunuzdan SecurifyID uygulamasını açın.
Son Adım: SecurifyID uygulamasını açtıktan sonra sağ  altta bulunan “+” işaretine tıklayın ve QR kodunu tarayın.
scanQR
QR kodunu taradıktan sonra zaman bazlı tek seferlik çevrimiçi şifreniz kullanıma hazır hale gelir.
2fa otp
 Artık Google hesabınız 2 faktörlü yetkilendirme ile çalışmaktadır. Google hesabınıza ulaşmak için kullanıcı adı ve şifrenizi girdikten sonra SecurifyID uygulamasındaki tek kullanımlık çevrimiçi şifrenizide girmeniz gerekmektedir.
2fa_google11